Avaleht Uudised Kuidas jõulustressi vältida?

Kuidas jõulustressi vältida?

Kuidas jõulustressiga toime tulla?

Jõuludega seostatakse ikka rõõmu, ootust ja rahu. Seetõttu tuleb ehk veidi üllatavana, et sel aastal Inglismaal läbi viidud 1500 inimest hõlmanud uuringu tulemusena peetakse jõule finantsmurede järel teiseks oluliseks stressi allikaks.

Jõulustressi sümptomid võivad olla peavalud, raskused kontsentreerumisel, isumuutused ja lihtsalt väsimus. Põhjuseid on ilmselt palju – olgu see siis vajadus leida muude tegevuste kõrvalt lisaaega jõuludeks ettevalmistuste tegemiseks või püüe täita nii enda kui teiste ootusi jõulude olemuse kohta. Mida siis ette võtta, et vältida jõuludega seonduvat stressi.

Kui jõulud on finantsmurede järel teisel kohal olev stressiallikas, siis nende kombinatsioon on ilmselt tõeliselt rusuv. Kuidas leida raha kõikide nende ettevalmistuste ja kingituste, ürituste ja muude kohustuste jaoks? Kergemaks ei tee olukorda ei Corona-piirangud, üldine surve kaubanduskettide poolt, ega ka finantsasutuste poolt pakutavad tarbimislaenud.

Õnneks on üks olulisemaid stressi vältimise nippe kindla plaani loomine. Otsustage kohe ära, kui palju te saate lisaks tavalistele väljaminekutele jõuludele eraldada. Siinkohal soovitatakse võtta plaanitud numbrist veel 10% maha, kuna see kulub pakkepaberitele, kaunistustele ja muudele väikestele ettenägematutele kuludele. Siis jagage see raha omakorda ettevalmistuste ja kingituste vahel.

Nüüd on teil olemas eelarve, mis vastab teie vajadustele ja muretsemiseks on põhjuseid vähem.
Järgmine samm on ostude nimekirja koostamine. Nimekirjad vähendavad stressi, aitavad kontrollida kulutusi ning hoiavad kokku aega.
Rahvamassid, müra, järjekorrad ja ummikud – veel üks pühadega süvenev fenomen, mis on oluliseks stressitekitajaks. Loomulikult oleks kõige õigem teha oma vajalikud ostud ja käigud võimalikult varakult, soovitavalt veel novembris, enne jõuluhulluse algust. Kuid ka detsembris saab valida ostlemiseks aegu, mil inimesi tavalisest vähem. Kui teil on võimalus tööle tulla pisut hiljem, siis kella üheksa paiku hommikul on kõige rahvavaesem aeg kaubanduskeskuste külastamiseks. Inimesi on vähe, ummikud selleks kellaajaks vaibunud ja eelnevalt koostatud ostunimekirja toel saab poole tunniga tehtud rohkem kui õhtuse ostlemise ajal mitme tunniga.
Ja veel üks oluline detail – võimalusel käige poes üksi, sest perega ja eriti lastega võib stressitase kiiresti lakke tõusta ja mõned ostud jäävadki tegemata.

Kuna aasta lõpul on tavapärasest rohkem üritusi ja kohustusi, siis tekitab pinget veel teadmine, et ka igapäevaste koduste toimetuste jaoks tuleb aega leida. Paljud planeerivad jõulueelseid suurpuhastusi, küpsetamisi ja kodu kaunistamist. Kui võimalik, siis soovitatakse kasvõi korra aastas lükata mõni taoline kohustus enda pealt ära. Miks mitte tellida koju professionaalne koristaja? Jah, tegemist on täiendava väljaminekuga. Samas tasub tellida tavalisest põhjalikum puhastus, mida nagunii endal keeruline läbi viia ja seda enam pühade-eelsel ajal!

Püüdke ennast vabastada tavakohustusest, et jõulutegemiste jaoks mahti leida. Leppige näiteks sõpradega kokku, et üheks õhtuks saadate oma lapsed nende juurde hoida ja teisel õhtul hoiate sõprade lapsi. Nii tekitate endale vaba õhtust aega, mille jooksul saate teha rohkem tegevusi kui pere kõrvalt. Samuti on väikeste lastega peredes kingituste pakkimine delikaatne teema.
Kahtlemata on eriti vahva, kui õnnestub kohustused muuta huvitavateks tegevusteks. Lastega koos piparkookide küpsetamine ja kaunistamine tekitab hulgaliselt kingitusi ning ühtlasi moodustab perega koos veedetud kvaliteetaja. Isegi kodu koristamisest võib korra aastas teha meeldiva mängulise võistluse.

Üheks oluliseks pühadeaegseks stressiallikaks oleme me ise. Kui meil tavaliselt enda jaoks aega napib, siis nüüd on seda eriti raske leida. Stressi vältimiseks on kindlasti oluline tegeleda endale mõnu pakkuvate tegevustega. Olgu selleks siis trenn, paar tundi SPA-s või lemmikmuusika kuulamine – kõik nad aitavad pühadeaegset stressi maandada.

Detsembrikuu on täis erinevaid kontserte ja üritusi – võtke plaani vähemalt osadele neist jõuda, sest lõppude lõpuks on jõuluaeg rõõmu ja rahu aeg.

Võtame aega selle nautimiseks!

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Ajajuhtimine argipäevaks

Kuidas juhtida oma aega puhkusel, avatud kontoris, lugedes, autoroolis, jõulude ajal, kaubanduskeskuses? Kuidas vältida hilinemist, katkestusi, stressi, laiskust, ajaraiskajaid ja tüütuid kolleege? Kuidas leida aega hobidele, puhkamiseks, sportimiseks, olulistele projektidele ja mõtlemiseks? Need on kõigest mõned paljudest argiolukordadest, millest räägib „Ajajuhtimine argipäevaks“ raamat.

Viimased postitused

Kuidas jõulustressi vältida?

Kuidas jõulustressiga toime tulla? Jõuludega seostatakse ikka rõõmu, ootust ja rahu. Seetõttu tuleb ehk veidi üllatavana, et sel aastal...

Teismelised vajavad hommikuund

Matthew Walker on raamatu “Why We Sleep” autor ja neuroteaduste professor. Üks huvitavamaid teemasid on laste, eriti teismeliste unerütm. Uuringutest selgub, et...

Erinev uneaeg on ühiskonnale kasulik

Kuulasin hiljuti UC Berkeley neuroteaduste professorit Matthew Walkerit, kes selgitas, kuidas meie geneetiline taust määrab ära, kas me oleme varased tõusjad (lõoke)...

Kuidas aidata lastel koduõppeks keskkonda luua?

Sel nädalal on lapsed kõik kodus e-õppes ja see ei pruugi alguses minna nii libedalt kui võiks arvata. Me teame mitmeid nippe...

Kas töölaud peab olema korras või kergelt sassis?

Kas korratus segab või hoopis aitab oma tööd paremini teha? Ilmselt on toetajaid mõlemale arvamusele. Chicago Ülikooli teadlased on leidnud, et see...

Viimased kommentaarid