“Miski ei ühenda inimesi rohkem kui ühine vastumeelsus”. Seda näeme tänapäeval rohkesti — omavahelistes vestlustes ja eriti sotsiaalmeedias. Lihtne on ennast ühise “vaenlase vastu” üles kütta. Aga… nagu Thierry Blancpain ja Pieter Pelgrims oma uuringuga tõestasid — ühisel vastumeelsuse näitamisel on oma hind! Virisemine ja kaeblemine toodavad ajus stressiga seotud hormoone, mis pärsivad probleemilahendamise oskust ja teisi kognitiivseid võimeid. Uuringu autorid lähevad isegi nii kaugele, et nimetavad kurtmist sama hulluks kui passiivset suitsetamist. See tuleks sarnaselt suitsetamisele kontoris üldse ära keelata?! 🙂 Aga mida siis teha kurtmise vähendamiseks?
- Pane tähele, mis on virisemine ja mis lihtsalt tähelepanek. Kaeblemine on “väljas on külm ja ma lihtsalt vihkan seda kliimat”. Tähelepanek aga “pime ilm paneb mind ennast kurvana tundma”.
- Tuleb end kroonilistest kurtjatest eemale hoida! Ka varem on olnud uuringuid, mis näitavad, et teiste inimeste virin ja halb tuju on nakkavad.
- Pane ka ise tähele, et kui sageli kurdad ja mille üle.
- Pööra kurtmised lahendusteks!
- Kasuta “AGA-POSITIIVNE” tehnikat. Kui on millegi üle kurta, lisa midagi head. Näiteks: “Väljas on külm, aga mulle meeldib toas kamina ees vedeleda.”
Kui kõva kurtja oled Sina?